Tagasiside geenidoonorile
- Sagedased haigused, näiteks teise tüübi diabeet, südame-veresoonkonna haigused.
- Kõrge haigestumisriskiga seotud pärilikud geenivariandid, mis võimaldavad efektiivset sekkumist personaliseeritud jälgimise, ennetuse ja varase ravi kaudu. Siia kuuluvad geenivariandid, mis viitavad terviseriskile seoses erinevate perekondlike vähivormidega, südamehaigustega, ainevahetushäiretega jm. NB! geenivariandi leid ei tähenda, et isik oleks haige või et ta elu jooksul kindlasti haigestuks.
- Geenikandluse valdkond käsitleb selliseid geenivariante, mis inimest ennast tõenäoliselt ei ohusta, aga võivad kaasa tuua haigestumisriski järglastel, kui samas geenis on haigusseoselisi geenivariante ka partneril.
- Muud pärilikud riskifaktorid on sellised terviseriskidega seotud faktorid, mida võiks arvestada teatud keskkonnateguritega seotult. Need selgitavad, miks teatud inimestel on eriti oluline teha muutusi tervisekäitumises vastavalt arsti soovitustele.
- Farmakogeneetika valdkonnas edastati rahvusvaheliselt teadaolevat infot ravimite sobivuse, kasutamise vastunäidustuste ja ravimiannuste kohta sõltuvalt indiviidil kindlaksmääratud geenivariantidest.
Tänaseks on projekt lõppenud ja riiklikul tasemel on käivitatud uued projektid, et välja töötada turvalised lahendused geenidoonorite geeniinfo edastamiseks. Aastatel 2019-2022 töötatakse välja turvalised infotehnoloogilised ja vajalikud seadusandlikud lahendused geeniandmete kättesaadavaks tegemiseks tervise infosüsteemide kaudu. Geenivaramu on valmis edastama geeniandmetel põhinevaid riskihinnanguid riiklikus meditsiinisüsteemis kasutamiseks nii geenidoonoritele kui ka nende raviarstidele niipea, kui selleks tekib valmidus tervise infosüsteemis ehk e-tervises. Seetõttu palume geenidoonoritel veel oodata, kuni loodav süsteem tööle hakkab.
Sotsiaalministeeriumi juhtimisel on algatatud ka esimesed riiklikud kliinilised juhtprojektid, et töötada välja tagasiside andmiseks vajalikud protseduurid ja põhimõtted geeniinfo jõudmiseks meditsiinisüsteemi, esimestena südame- veresoonkonna haiguste ennetuseks ja varase rinnavähi avastamiseks. Kliiniline rakendusuuring viiakse läbi Tartu Ülikooli Kliinikumi, Tartu Ülikooli, Põhja-Eesti Regionaalhaigla ja Tallinna Tehnikaülikooli poolt. Selles osalevad uurijatena perearstid, onkoloogid ja meditsiinigeneetikud ja projekti üheks peamiseks ülesandeks on välja selgitada, kuidas on võimalik geeniinfo turvaline jõudmine arsti töölauale ja edasi patsientideni. Loe rohkem
Täiendavat infot personaalmeditsiini kohta leiate siit.
Infotelefon 520 6959
e-mail: egv.tagasiside [ät] ut.ee