Täna Tallinna Teletornis toimunud pressikonverentsil räägiti geneetikast, Eesti geeniprojektist, teletorni uuest näitusest ja tähistati rahvusvahelist DNA-päeva

Täna Tallinna Teletornis toimunud pressikonverentsil räägiti geneetikast, Eesti geeniprojektist, teletorni uuest näitusest ja tähistati saabuvat rahvusvahelist DNA-päeva.

Avasõnad lausunud tervise- ja tööminister Riina Sikkut kinnitas, et geeniprojektiga liigutakse riiklikul tasemel jõudsalt edasi. ,,Geeniteadlased on aastaid tublisti meie geene uurinud. Kõikidele inimestele oleks kasulik, kui me saaksime need teadmised tervishoidu tuua, nii et kõike seda, mida praegu geenidest teame, saaks haiguste ärahoidmiseks, raviotsuseid tehes ja ravimeid määrates kasutada," ütles minister. ,,Geeniproovide kogumine jätkub ka tänavu ning koostöös perearstide ja haiglatega on käivitatud esimesed kliinilised uuringud geeniinfo kasutuselevõtuks, eesmärgiga töötada välja tehnilised lahendused selleks, et viia geeniinfo tervise infosüsteemi ning osaks igapäevameditsiinist”.

Eesti Vabariigi juubeliaastal koguti Eesti Geenivaramusse 100 000 uut geenidoonorit ning sel aastal on geenivaramuga võimalik liituda veel 50 000 inimesel. Tartu Ülikooli genoomikainstituudi teabejuhi Annely Alliku sõnul liituvad inimesed endiselt väga entusiastlikult ning täna, aprillikuu lõpus on juba pool seatud eesmärgist täidetud. Nüüd on eesmärk teha rohkem teavitustööd ja liikuda inimestele veelgi lähemale, et loodud andmekogu vastaks täpsemalt Eesti populatsioonile. Verevõtukohtade võrgustikku laiendatakse eelkõige just väiksemates linnades ja maakondades, eriliselt kutsutakse üles liituma mehi (kuna möödunud aastal liitunutest on ligi 2/3 naised) ja vene keelt emakeelena kõnelevaid inimesi. Äsja avati uus verevõtukoht Narvas, peagi liitub näiteks Valga haigla. Endiselt on näha, et väga populaarsed vereloovutuspunktid on apteegid, kus inimestel on lihtne ja kerge n.ö. möödaminnes vereproovi anda. Nii on tänavu ligi 70% proovidest saabunud just Apotheka kogumiskohtadest, järgnevad SYNLABi laborid. Tallinnas alustasid geeniproovide kogumist äsja kaks Südameapteeki. ,,Suvisel ajal jätkame kindlasti ka geeniproovide kogumist suurematel rahvaüritustel, nii näiteks on sellel laupäeval võimalik geenidoonoriks hakata Tallinna Teletorni tervisepäeval ja Tartus toimuval Maamessil”, sõnas Allik. Geeniproove koguvad jätkuvalt kõik suured haiglad üle-Eesti. Rohkem infot ja täpne verevõtukohtade nimekiri koos aadressidega on kättesaadav: www.geenidoonor.ee

Geeniteadlane Natalia Pervjakova võttis üritusel kokku vene inimestelt saadud tagasiside mõningate hirmude ja müütide osas. Ta rääkis pseudoteaduse hiilivast pealetungist, andmete kaitsest ja turvalisusest ja Geenivaramu kaugematest eesmärkidest, kinnitades et ka Geenivaramu püüab tänavu rääkida rohkem venekeelses meedias, teha inimestele põhjalikumat teavitust ja selgitustööd. ,,Meie uue aasta eesmärk oleks rohkem rääkida vene keelt emakeelena kõnelevate inimestega ja tutvustada inimestele teadust, mida teeme Geenivaramus. See on oluline ja tahaksime jagada meie saavutusi, mida kasutame hiljem tagasiside andmisel meie kodanikele. Ka need, kes külastavad teletorni uut näitust “Geeniaalne”, saavad kindlasti ennast kõikide nende teemadega paremini kurssi viia. Pealegi on näitus ju lausa neljas keeles” rõõmustas Pervjakova.

Tallinna Teletorni juhataja Jüri Kriisemann tutvustas lähemalt, mida põnevat uuel näitusel näha saab, öeldes, et geeniprojekti näol on tegemist maailmas ainulaadse geenipõhise riikliku personaalse ennetusprogrammiga, mille eesmärk on aidata inimestel teha tervislikumaid valikuid, et me võiksime püsida kauem terve ja õnnelikuna. Sellest, miks geeniandmeid kogutakse ning mis nende andmetega edasi juhtub, annabki muuhulgas vastuse Tallinna Teletornis vastavatud näitus „Geeniaalne“. „Teletorn tahab alati pakkuda oma külastajatele midagi harivat ja huvitavat ning sellist, mis on mõelnud kõigile pereliikmetele vanusele vaatamata. Näitus “Geeniaalne” täidab selle eesmärgi suurepäraselt”, sõnas Jüri Kriisemann.

Homme, 25. aprillil, peetakse üle maailma rahvusvahelist DNA-päeva tähistamaks DNA kaksikspiraali ehituse avastamist aprillis 1953. Tallinna Teletorn ja Tartu Ülikooli Genoomikainstituut kutsuvad sel puhul kõiki huvilisi tuleval laupäeval, 27. aprillil teletornis toimuvale tervisepäevale, kus on kavas tegevused kogu perele. Kell 11.00-15.00 on võimalik kohapeal ka hakata geenidoonoriks. Teletorni tervisepäeva tegevuste ajakava: https://www.teletorn.ee/event/tervisepaev/

Lisainfo: Annely Allik, TÜ genoomikainstituudi kommunikatsioonijuht, tel. 5029970, e-post: annely.allik@ut.ee