Teadlased otsivad koostöös Tartu linnaga tervisliku linnavalgustuse lahendusi

Kolmes Euroopa linnas hakkavad teadlased uurima linnavalgustuse mõju inimeste tervisele, mille eesmärk on lõpuks töötada välja tervisesõbralikud linnavalgustuse lahendused. Ühena pilootlinnast osaleb projektis ka Tartu linn koostöös Tartu Ülikooli teadlastega.

Linnastumise peamine, ehkki tihti alahinnatud kõrvalnähtus on inimeste üha suurem kokkupuude kunstliku valgusega. Tänavavalgustus, kunstlik taevakuma ning valgust kiirgavad ekraanid mõjutavad kõik meie bioloogilist kella ning seda eriti just öösel, selgitas projekti Tartu Ülikooli poolne koordinaator genoomika-metaboloomika kaasprofessor Toomas Haller. “Ööpäevarütmide häirimine avaldab omakorda mõju meie unele, ainevahetusele ning isegi käitumisele ja meeleolule,” lisas Haller.

Halleri sõnul mõjutab kunstlik valgus rohkem 65-aastaseid ja vanemaid inimesi, mille tagajärjeks võib olla eelsoodumus erinevateks haigusteks, seal hulgas vähiks, neurodegeneratsiooniks ja psühhiaatrilisteks haigusteks. “Kui teaksime selliseid mõjusid täpsemalt, saaksime linnavalgustust paremini planeerida, et selliseid kahjulike tagajärgedega arenguid neutraliseerida,” lisas Haller.

Kuigi paljud Euroopa Liidu linnad tegelevad aktiivselt linnavalgustuse parandamisega, on peamiselt keskendutud kulutõhususele ja heitekoguste vähendamisele. Seejuures on tähelepanuta jäänud valgustuse mõju linnaelanike tervisele ja heaolule. Tartu linna projektijuhi Jaanus Tamme sõnul on Tartus viimase kümnendi jooksul küll avalikku välisvalgustust järjest uuendatud ning ka praegu on töös ja alustamisel ulatuslikke välisvalgustuse rekonstrueerimistöid, kuid tegelikkuses puudub veel täna teadmine sellest, milline on välisvalgustuse mõju inimeste tervisele. “Keeruliseks muudabki olukorra see, et ühelt poolt on vajalik tagada elanikele turvaline keskkond, kuid pole teada selliste tehniliste lahenduste keskkonnamõju,” lisas Tamm.

Äsja alanud kümne eri riigi vahelise projekti ENLIGHTENme raames hakkavad eksperdid eri teadusaladelt ja sektoritest uurima, kuidas välis- ja sisevalgustus inimeste tervist mõjutab. Muuhulgas töötatakse välja uuenduslikke lahendusi ja poliitikat, mis korvaksid Euroopa linnades tervisealast ebavõrdsust.

Projekti koordinaatori Bologna ülikooli professor Simona Tondelli sõnul on projekt tõeliselt interdistsiplinaarne. “Üheskoos paljude ekspertidega heidetakse valgust erinevatele aspektidele, nagu vaimne tervis, valgustuse kujundus, linnakujundus ja -planeerimine, heaolu ja elukvaliteet ning tehnoloogia arendamine ja rakendamine,” lisas Tondelli.

Teadlased viivad kolmes linnas – lisaks Tartule ka Bolognas ja Amsterdamis – läbi uuringu, et selgitada välja seosed tervise, heaolu, valgustuse ja sotsiaalmajanduslike tegurite vahel. Eesmärk on lõpuks kaasata laiem hulk sidusrühmi, sealhulgas linnaelanikke ja ametikke, et neid kaasata ning harida. “Loodame, et tänu sellele projektile saame astuda sammu edasi ning kasutada edaspidi saadud teadmisi Tartu linna välisvalgustuse planeerimisel ja rekonstrueerimisel,” rääkis Tamm.

Foto: Ahto Sooaru