TÜ genoomika instituut on alustanud diabeediuuringut, mille eesmärk on uurida teist tüüpi diabeedi tekkimise ja sellele kaasuvate haiguste riski. Uuringusse kutsutakse osalema geenidoonoreid.
Tartu Ülikool pakub ülikooliõpinguist huvitatuile võimalust tulla tudengivarjuks. Päev üliõpilasega on hea viis tutvuda huvipakkuva eriala õppetööga ja saada osa tudengielust.
Teabeettevõte Clarivate Analytics avaldas maailma enim viidatud teadlaste 2023. aasta ülevaate, kuhu kuulub neli Tartu Ülikoolis töötavat teadlast.
15. novembril Tartus toimuval konverentsil käsitletakse teaduse keskkonnamõju ja otsitakse võimalusi selle vähendamiseks. Üritus toimub Omicumi hoones, Riia 23b/2-105.
10. detsembrini kestab Vikipeedia terminivõistlus, milles oodatakse kirjutama ning täiendama eestikeelseid lühiartikleid teaduslike mõistete teemal.
13.11.2023
- #tudengile
- #koostöö
- #teadus
10. novembril kell 9.15 kaitseb Mariann Koel rakubioloogia erialal doktoritööd “The molecular interactions between trophoblast and endometrial cells in embryo implantation” („Trofoblastide ja endomeetriumi rakkude molekulaarsed interaktsioonid embrüo implantatsioonil“).
Tartu Ülikooli personaliosakond on uuendanud võrdse kohtlemise temaatikat käsitlevat veebilehte.
Taas on alanud Tartu Ülikooli, Läti Ülikooli ja Vilniuse Ülikooli rektorite stipendiumikonkurss, millega soovitakse edendada eesti, läti ja leedu keele ning kultuuri õpetamist ja õppimist.
27. oktoobril võttis Tartu Ülikooli senat vastu otsuse autasustada Johan Skytte medaliga Riigikogu liiget ja Tartu Ülikooli praktilise filosoofia professorit Margit Sutropit. Ülikoolisisese kõrgeima tunnustuse, Tartu Ülikooli suure medali saavad kaks silmapaistvate saavutustega ülikooli teadlast. Selgunud on ka Tartu Ülikooli Tänutähe, medali, aumärgi ja teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ kavalerid.
Ülikool selgitab uuringu alusel välja, millist liikuvust toob endaga kaasa Eesti suurim ülikool ning millised on kestliku liikuvusega seotud hoiakud üliõpilaste ja töötajate seas.
Tartu Ülikool ja TÜ kliinikumi verekeskus kutsuvad ülikooliperet 2. novembril kella 11–15 Delta keskusesse doonoripäevale.
Albert Pulleritsu nimelise noore statistiku preemia sai Artur Tuttar, kes uuris oma magistritöös, kuidas rakendada võimsaid masinõppemudeleid kindlustusvaldkonnas.
Tartu Ülikooli doktorant Kateryna Pantiukh järjendas mitukümmend tuhat bakterigenoomi ja leidis 330 päris uut bakteriliiki.
31. oktoobrini saab esitada kandidaate Tartu Ülikooli Rahvusmõtte auhinnale, millega tunnustab ülikool inimest, kes on oma loominguga silmapaistvalt edendanud eesti rahvuslikku ja riiklikku eneseteadvust.
8. novembril toimub personaalmeditsiini teemaline teavitusüritus, kus tutvustatakse rinnavähi täppisennetuse rahvusvahelist rakendusprojekti BRIGHT.
15. novembril toimub Tartus konverents „Kestlik teadus – milline on teadmiste loomise keskkonnajälg“, millele on huvilistel võimalik registreeruda 8. novembrini.
25. oktoobril tähistatakse 391 aasta möödumist Tartu Ülikooli asutamisest. Sel puhul saab kuulata kahte loengut, asetatakse lilled mälestusmärkide juurde ja toimub kontsert.
Politsei ja Piirivalveamet andis kell 9.15 teada, et täna öösel saadeti mitmekümnele Eesti asutusele, sh koolidele ja lasteaedadele meili teel venekeelne pommiähvardus.
Teisipäeval, 17. oktoobril toimub Delta keskuses konverents „Naised juhtimas tööstust ja tehnoloogiat“, kus naisjuhid jagavad kogemusi tehnoloogia- ja tööstusvaldkonnas.
28.09.2023
- #tudengile
- #koostöö
- #rahvusvaheline
- #ühiskonnale
27. septembril esitleti Tartus Omicumi majas pidulikult uut kõrgkooliõpikut „Rakubioloogia“, mille valmimises osales 31 autorit. Raamatu 17 peatükis tutvustatakse lugejale rakubioloogia ajalugu ja juurdunud teadmisi, aga ka uusi suundumusi selles kiiresti arenevas tänapäevases teadusharus.
28.09.2023
- #kirjastamine
- #õppimine
- #õpetamine