Mai alguses käisid genoomika instituudi teadlased – Mait Metspalju, Elin Org, Reedik Märgi, Andres Metspalu ja Neeme Tõnisson – visiidil McGilli Ülikooli genoomikakeskuses Kanadas.
Kutse saadi juba aasta tagasi, mis genoomika instituuti külastasid kolm sealset teadlast Guillaume Bourgque, Vincent Mooser ja Yasser Riazalhosseini, kes pidasid instituudis ettekanded ning toimusid arutelud genoomika instituudi erinevate teadlastega. Kuna genoomika instituudi tegevustest pakkusid neile suurt huvi erinevad teemad alates populatsioonipõhise geenivaramu arendamisest kuni personaalmeditsiini võimalike rakendusteni, kutsuti meie teadlased vastuvisiidile, et kaardistada võimalusi ühisteks projektideks. Kanadas tegutsevate teadlastega on instituudil hea koostöö olnud juba Eesti geenivaramu algusaegadest, mil professor Mark Lathrop toetas esimese Illuumina sekvenaatori ostu Eestisse.
Visiit kestis kokku 3 päeva. Esimesel päeval toimus ühine sümpoosium (Symposium on the implementation of precision medicine in healthcare -a perspective from Estonia and Canada), milles osalesid ettekannetega nii Eesti kui Kanada teadlased. Sündmusel anti ülevaade mõlema riigi biopankadest – Eesti geenivaramust ning CARTaGene biopangast Quebecis, Kanadas. Tuvuti üksteise uurimisteemadega ning muuhulgas jagati Eesti kogemusi personaalmeditsiini rakendamisel. Sümpoosium lõppes paneeldiskussiooniga personaalmeditsiinialase hariduse ja teadlikkuse teemal.
Järgmisel päeva tutvustati meie delegatsioonile McGilli Ülikooli genoomikakeskust, kus on olemas tipp-tasemel infrastruktuur genoomika-alaste uuringute läbiviimiseks. Seejärel arutati, kuidas hea koostöö võiks tulevikus jätkuda. Delegatsiooni sõnul on selline koostöö kasulik mõlemale ülikoolile ja nende allüksustele. Paari päeva jooksul kaardistati mitmed valdkonnad, kus kahe ülikooli teadlased saaksid koostööd arendada. “Kindlasti näen siin ka head võimalust noorteadlastele, kus mõlema ülikooli teadlased saaksid teha kas oma doktorantuuri või järeldoktorantuuri ühistes projektides. Loodame, et loodud side jõuab praktiliste tegudeni,“ sõnas visiidil osalenud Eesti geenivaramu teaduskeskuse asedirektor ja mikrobioomika professor Elin Org.