Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlased on loonud hariva mängu „Pea tasakaalu!“, mis aitab mõista, kuidas depressioon kujuneb ja mida saab selle ennetamiseks ette võtta. Mäng on kõigile tasuta kättesaadav veebilehel www.geenidoonor.ee/vaimnetervis.
Mäng põhineb Eesti geenivaramu ulatuslikul teadusuuringul „Heaolu ja vaimne tervis“, milles osales üle 86 000 geenidoonori. 2021. aastal tehtud uuringuga soovisid teadlased välja selgitada, kuidas mõjutavad geneetiline eelsoodumus, elusündmused ja eluviisid ühiselt depressiooni haigestumist. „Kuigi geneetiline eelsoodumus suurendab depressiooni riski, on selle maandamiseks siiski palju muudetavaid tegureid,“ selgitas Tartu Ülikooli neuropsühhiaatrilise genoomika kaasprofessor Kelli Lehto.
Soovist muuta teadustulemused inimestele kergemini hoomatavaks ja praktilisemaks sündis idee anda need edasi mängulise kogemuse kaudu. „Depressioon on kõige levinum vaimse tervise häire, kuid selle riskitegurid ja ennetusvõimalused võivad jääda inimestele kaugeks või abstraktseks. Tahtsime eluliste näidete abil selgitada, kuidas meie enda valikud depressiooni haigestumise riski mõjutavad,“ rääkis psühhiaatrilise geneetika nooremteadur Triinu Ojalo.
Mängus „Pea tasakaalu!“ saab mängija tutvuda kolme tegelasega, kelle vaimne tasakaal on häiritud ja depressioonirisk suur. Valikute tegemise kaudu on võimalik kujundada nende tegelaste elu ja heaolu ning paremini mõista, kuidas geenid, elukogemused ja igapäevaharjumused vaimset tervist mõjutavad. Eesmärk on aidata tegelastel saavutada parem tasakaal ja vastupanuvõime.
Mängu loomiseks kasutati suurandmeid ja arvutusmudelit, mis põhineb geenivaramu andmestikul ning rahvusvaheliselt kinnitatud teadusuuringutel. „Iga valiku mõju on arvutatud üldistatud mudeli järgi – tegemist ei ole ühegi konkreetse inimese andmetega,“ rõhutas Ojalo.
Teadlased tänavad kõiki geenidoonoreid, kelle panus tegi mängu loomise võimalikuks. „Soovime, et teadus ei jääks üksnes teadlaste pärusmaaks, vaid leiaks tee tagasi inimesteni. Meil on hea meel, et seekord saame seda teha mängulisel ja kaasaval viisil, julgustades seostama teadust oma isikliku kogemusega,“ ütles Kelli Lehto.
Mängu „Pea tasakaalu!“ väljatöötamisel tegid Tartu Ülikooli teadlased koostööd Eesti Kunstiakadeemia interaktsioonidisaini magistrikursusega. Mängu loomist toetas Eesti Teadusagentuur teaduse populariseerimise rahastuse kaudu.