Geenivaramu suurprojekt võimaldab noorteadlastel õppida inimesegeneetika tippudelt

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39333","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]22.-26. augustini toimub Tartus rahvusvaheline noorteadlaste õpikoda "GWAS: from genotyping to sequencing", kus käsitletakse kompleksgeneetikat ning uusimaid suundi selle fenomeni uurimisel. Õpikoda on esimene omataoline Balti riikides, tuues Tartusse kohale tipptasemel teadlased mitmest Euroopa riigist.

Pühapäeval algava õpikoja eesmärk on koondada erineva tausta ja uurimissuunaga noorteadlasi kõikjalt Euroopast. "Eesti on biotehnoloogia valdkonnas Ida - Euroopa lipulaev ning temast on kujunemas võrdväärne partner n.ö. vanadele Euroopa teadusriikidele. Seetõttu on äärmiselt uhke tunne näha sellise tähtsuse ja tasemega õpikoja toimumist Tartus", ütles ürituse peakorraldaja, Tartu Ülikooli doktorant Riin Tamm.

Nelja päeva jooksul keskendutakse peamiselt erinevatele tehnoloogiatele inimese genoomi uurimisel, selgitatakse kuidas on tehnoloogia areng mõjutanud inimese genoomi varieeruvuste avastamist.

Lektoritena astuvad üles inimesegeneetika tippteadlased kuulsamatest Euroopa uurimisinstituutidest - Dr. Peter Campbell ja Dr. Nicole Soranzo Euroopa parimast sekveneerimiskeskusest Sangeri Instituudist, prof. Valeriya Lyssenko Lundi Ülikoolist ja prof. Ann-Christine Syvänen Uppsala Ülikoolist, kes juba aastakümneid on tegelenud komplekstunnuste geneetilise kaardistamisega. Londonist pärit Dr. Vardhman Rakyani peamine huvi on aga epialleelid – DNA järjestusest mittesõltuvad varieeruvused, mis on mõjutatud keskkonna ja geneetiliste faktorite poolt. Lisaks neile räägib prof. Heiner Boeing Saksa Toitumisinstituudist geenide ja elukeskkonna vahelistest seostest EPIC projekti näidete varal. Tegemist on ühe mahukama teadusuuringuga, mis keskendub toitumise ja krooniliste haiguste, s.h. kasvajaliste haiguste seoste otsimisele.

Õpikoda toimub projekti OpenGENE raames, mille laiem eesmärk on Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu avamine Euroopa Teadlaskonnale ning selle nimetus tuleneb inglisekeelsest täisnimetusest: Opening Estonian Genome Project for European Research Area. Tegemist on ühe suurema teadusrahaga, mis siiani on õnnestunud Eestisse tuua ning mis tõstab oluliselt Tartu Ülikooli, aga ka kogu Eesti teaduspotentsiaali.

Lisainfo: Riin Tamm, TÜ Eesti Geenivaramu teadur, tel 737 5881, riinusch@ut.ee

www.geenivaramu.ee/WS1
www.geenivaramu.ee/opengene