Koolinoori oodatakse osalema DNA päeva essee- ja videokonkursil

DNA päeva essee- ja videokonkurss
Autor:
Freepik

Igal aastal 25. aprillil korraldab Euroopa Inimesegeneetika Ühing DNA päeva, mille puhul kutsutakse 14–19aastaseid õpilasi osalema rahvusvahelisel essee- ja videokonkursil.

„DNA päeva konkurss annab võimaluse väljendada klassiruumis õpitut natuke loovamal moel,” ütles Eesti Inimesegeneetika Ühingu juhatuse liige ning genoomika ja reproduktiivgeneetika kaasprofessor Triin Laisk. Laisa sõnul on konkursi eesmärgiks on suurendada õpilaste teadlikkust DNA, geneetika ja personaalmeditsiini teemadel.

Eesti koolinoored on seni olnud DNA päeva konkursil edukad. Näiteks saavutas 2019. aastal Väike-Maarja Gümnaasiumi toonane õpilane Ege-Ly Petermann oma videoga "Gene Editing: How and Why" teise koha. 2022. aastal märgiti videokategoorias žürii poolt ära Narva Pähklimäe Gümnaasiumi õpilase Vladislav Grigorjevi võistlustöö "How Can DNA Help Us Discover Ancient Human History".

Konkursi tingimused

Tänavune teema keskendub geneetilise mitmekesisuse tähtsusele tervise ja haiguste uurimisel („Importance of understanding genetic diversity for health and disease“).

Ajalooliselt on geeniteadlased sageli keskendunud kindlatele populatsioonidele, et uurida spetsiifilisi geneetilisi tunnuseid, näiteks laktoositalumatust või sirprakulist aneemiat. Kuigi tänapäevased geneetika ja genoomika tehnoloogiad on võimaldanud läbi viia ulatuslikke uuringuid (nt Eesti geenivaramu, Soome FinnGeni ja Ühendkuningriigi biopanga andmestikel), ei kata need uuringud siiski täielikult maailma rahvastiku geneetilist mitmekesisust.

Õpilasi kutsutakse arutlema selle üle, miks geneetiline mitmekesisus on oluline nii tervise kui ka haiguste mõistmisel. Osalejatel palutakse toetuda konkreetsetele DNA- ja geenivariantidele, et näitlikustada geneetika mõju terviseriskidele ja ravivõimalusi erinevates populatsioonides.

Võistlustööks võib olla 750-sõnalise essee või kuni 5-minutilise video. Mõlemas kategooriast tunnustatakse kolme parimat tööd. Kõik osalejad saavad tänukirja.

Töö tuleb esitada inglisekeelsena. Õpetajal on lubatud tõlkida õpilase emakeeles kirjutatud essee inglise keelde.

Võistlustöö esitamise tähtaeg on 25.04.2025. Konkursi parimad kuulutatakse välja juunis.

Auhinnafond

1. koht 400 eurot, lisaks 1000 eurot töö juhendajale mõne uue teadusprojekti organiseerimiseks või õppevahendite soetamiseks.

2. koht 300 eurot, lisaks 800 eurot töö juhendajale mõne uue teadusprojekti organiseerimiseks või õppevahendite soetamiseks.

3. koht 200 eurot, lisaks 500 eurot töö juhendajale mõne uue teadusprojekti organiseerimiseks või õppevahendite soetamiseks.

Rohkem infot konkursi kohta ning tööde esitamine: www.dnaday.eu

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!