Veebipõhine uuring kaardistab avalikkuse teadlikkust geneetikast ja suhtumist personaalmeditsiini. Lisaks Eestile küsitletakse inimesi ka Prantsusmaal, Kreekas, Portugalis ja Sloveenias.
Suvine kestlikkuse infokiri toob lugejani hiljutisi teadusuudiseid ja infot ürituste kohta, kus käsitletakse muu hulgas nii inforuumi vastupidavust, tervist kui ka tehisaru võimekust ja keskkonnajälge.
Sel kevadel avab Tartu Ülikool doktorantuuris 182 õppekohta. Kandideerima oodatakse kõiki, kel on soov saada uusi teadmisi ja jätkata karjääriteed teadlase, tippspetsialisti või juhina.
Neljapäeval, 5. juunil valiti Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse volikogu istungil üliõpilaskonnale uus juhatus, kes astub 1. juulil ametisse kaheks järgnevaks aastaks. Üliõpilasesindust asub juhtima Eneken Riin Salong, keda toetavad aseesimeestena Anet Ilustrumm ja Rando Simson.
23. mail 2025 kinnitas haridus- ja teadusminister Kristina Kallas käskkirjaga Eesti teadus- ja arendustegevuse (TA) välishindamise ehk evalveerimise tulemused. Tartu Ülikool sai Eestis ainsana positiivse hinnangu kõigis kuues hindamise valdkonnas: loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteadused, põllumajandusteadused ja veterinaaria, sotsiaalteadused ning humanitaarteadused ja kunstid.
Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlased on loonud hariva mängu „Pea tasakaalu!“, mis aitab mõista, kuidas depressioon kujuneb ja mida saab selle ennetamiseks ette võtta
Geeniteadlased Leuveni Katoliiklikust Ülikoolist ja Tartu Ülikooli genoomika instituudist koos rahvusvaheliste kolleegidega viisid läbi ajaloo suurima vana DNA uuringu. Kokku analüüsiti 400 inimese säilmeid, kes maeti 8. ja 18. sajandi vahel tänase Belgia ajaloolise Sint-Truideni linna peaväljaku (Groenmarkt) alla.
Mai alguses käisid genoomika instituudi teadlased Mait Metspalju, Elin Org, Reedik Märgi, Andres Metspalu ja Neeme Tõnisson visiidil McGilli Ülikooli Genoomika keskuses Kanadas.
Õhusaaste, tihedalt arendatud linnakeskkonna ja piiratud rohealade kombinatsioon suurendab astma riski nii lastel kui täiskasvanutel. Sellisele järeldusele jõuti värskes uuringus, mis koostati suure Euroopa Liidu teaduskoostöö raames Karolinska Instituudi teadlaste juhtimisel koostöös Tartu Ülikooli genoomika instituudiga.
Eesti geenivaramu osales rahvusvahelises koostöös, milles tuvastati esimene teadaolev geenivariant, mis suurendab pika COVID-i tekkeriski. Ka Eestis on tuhandeid selle geenivariandi kandjaid.
26. mail avaldas Tartu Ülikooli naistekliinik Eesti naiste tervise uuringu tulemused, kust saab muu hulgas ülevaate naiste seksuaalsusest, menstruaaltervisest, üleminekueast ja suhtumisest emadusse. Uurimisrühma esindajad rääkisid tulemustest lähemalt veebiseminaril.
Tartu Ülikooli radioloogia professor Pilvi Ilves pidas 22. mail 2025 kell 16.15 ülikooli aulas oma inauguratsiooniloengu „Kuidas nii? Pole ju võimalik, et minu lapsel on insult!“
Käesoleva aasta veebruarist aprilli alguseni oli geneetika ja biotehnoloogia eriala bakalaureuseõppe üliõpilastel võimalus osaleda õppekavva lisatud uuel kursusel “Genoomika” (LTGI.00.006). Suunamooduli õppeaine loodi eesmärgiga anda hea ülevaade genoomiuuringute kiiresti arenevast maastikust.
Osteoartroos on liigesehaigus, mis 2050. aastaks vaevab ülemaailmselt hinnanguliselt kuni miljardit inimest. Värskest Eesti geeniteadlaste osalusel valminud uuringust selgub, et paljude inimeste igapäevast toimetulekut raskendavat haigust saaks tõenäoliselt ravida sadade teiste juba kasutusel olevate ravimitega.