Avalik üritus toimub neljapäeval, 28. septembril Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis.
Tartu Ülikoolis septembris tööd alustanud digitaalse bioinseneeria ja personaalmeditsiini suurprojektidest ootavad nii Eesti riigi kui ka Euroopa Komisjoni esindajad positiivset mõju tippteadusele, aga ka Euroopa roheleppe ja tervishoiusüsteemi kitsaskohtade lahendamisele Eestis ja Euroopas laiemalt.
12. septembril registreeris dekaanide valimiseks moodustatud komisjon ülikooli nelja valdkonna dekaanikandidaadid.
Tartu Ülikooli käitumisgeneetika kaasprofessor Uku Vainik sai Euroopa Teadusnõukogult (European Research Council, ERC) alustava teadlase grandi, et uurida rasvumisega seotud käitumuslikke ja geneetilisi seoseid ning selgitada välja võimalikke uusi sekkumisviise ülekaaluga võitlemisel.
Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlased Kertu Liis Krigul ja Triin Laisk pälvisid L’Oréal-UNESCO „Naised teaduses“ stipendiumi.
Geenifoorumil andsid kahe päeva jooksul 21 eksperti Euroopast ja USA-st ülevaate oma viimastest teadustöödest. Muu hulgas räägiti personaalmeditsiini uusimatest arengusuundadest ja vaimse tervise geneetikast.
Esmaspäeval, 11. septembril algusega kl 13.00 toimub Tartu Ülikooli aulas digitaalse bioinseneeria keskuse ning personaalmeditsiini teadus- ja arenduskeskuse avaüritus.
Tartu Ülikooli doktorandid on oodatud 28. septembril toimuvale kolme minuti loengute konkursile.
12. septembril kell 14.15 kaitseb Mathilde André oma doktoritööd „New Guinea, a hotspot for Human evolution: settlement history and adaptation in northern Sahul“ (,,Anatoomiliselt kaasaegse inimese evolutsioon Uus Guineas: asustamise, arhailiste inimlastega segunemise ja kohastumuste aja lugu“).
Augusti alguses uuendati ülikooli välisveebi menüüvaadet. Uues vaates on menüü esimene tasand ekraani ülemises servas ja avaneb alla, mis annab menüüpunktidest parema ülevaate. Samuti lisati võimalus kuvada menüütasandi kõrval reklaampilte ja teateid.
Sellelt lehelt leiad info, mida vajad Tartu Ülikooli esmakursuslasena õpingute edukaks alustamiseks.
Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli uuringu kohaselt on Eestil head väljavaated teadusmahuka ettevõtluse arendamiseks tervishoiuvaldkonnas, kuid selleks on vaja lahendada hulk takistusi
11. juulil said vastuvõtuotsuse 3435 kõrghariduse esimese astme eestikeelsesse õppesse kandideerijat, kellel oli õppima tuleku kinnitamiseks SAIS-is aega 13. juuli südaööni.
Palju õnne ja tere tulemast ülikooliperre! Enne kui hakkad täiel rinnal suve nautima, tee veel üks oluline samm ja veendu, et oled SAIS-is ülikooli õppima tulekut kinnitanud. Anname sulle selleks mõne soovituse.
Valminud personaalmeditsiini IT-taristu võimaldab Eesti arstidel ja õdedele kasutusele võtta geeniandmed, et ennetada haigusi ja leida inimesele sobivaim raviplaan.
04.07.2023
- #kestlikkus
- #koostöö
- #teadus
Mikrobioom on üha rohkem kõneainet tekitav teema, kuna teadustöös on toimunud tohutu areng ning mikrobioomi tähtsus on tänu teadmiste kasvule oluliselt selgemaks saanud, kirjutab Oliver Aasmets.
Mis on probiootikumid, milline on nende tegelik mõju meie tervisele ning millal neid kasutada?
Rahvusvahelise BRIGHT projekti eesmärk on rakendada Euroopa tervishoius geeniriskidel põhinev rinnavähi täppisennetus, liikudes edasi praegusest vanusel põhinevatest sõeluuringutest.
Genoomika instituudi teadlased viivad läbi valguse uuringut, et hinnata valguse mõju inimeste tervisele. Teadmised aitavad tulevikus planeerida tervisesõbralikumat ja kestlikumat linnavalgustust.
24.–25. augustil 2023 toimub 22. Geenifoorum, mis toob kokku 20 silmapaistvat teadlast Euroopast ja USA-st, et arutada valdkonna edusamme.