Autor:
Karl Erik Piirimees

Genoomika instituut võttis kokku möödunud aasta olulisemad saavutused

2020. aasta oli ajalugu muutev. Rahvusvaheline koroonapandeemia näitas, et ühel turul alguse saanud viirusepuhangust võib saada kogu maailma hõlmav ja halvav probleem. Pisut üle aasta on möödas ja oleme teinud mõned olulised sammud selle probleemi lahendamise suunas. Lisaks näitas pandeemia, kuivõrd tähtsat rolli mängib selliste probleemide lahendamisel teadus: teadusnõukoja abil riigi piirangute seadmisest vaktsiinide loomiseni.

Ka Tartu Ülikooli genoomika instituudi teadlased olid agarad koos teiste geeniteadlastega üle maailma viiruskriisi lahendamisele kaasa aitamises. Tänu sellele, et geenivaramuga on liitunud üle 200 000 geenidoonori, saame panustada oma teadustööga sellesse, kuidas mõjutavad geenid SARS-CoV-2 viirusesse nakatumist ja selle läbi põdemist. Need teadmised aitavad omakorda parandada edaspidi nii ravi kui ka ennetustegevust. Tulevikus oleme ehk just tänu neile teadmistele paremini valmis ja kaitstud viiruskriiside vastu.

Teadlaste panusega on samavõrra oluline olnud ka inimeste usaldus teadusel põhinevate otsuste tegemise vastu. Aitäh teile kõigile, kes te usute ja toetate teadusel põhinevat maailma ja poliitikaid, mis me kõigi elu paremaks teevad. Oma tänu näitamiseks oleme kokku pannud ülevaate oma 2020. aasta olulisematest tegevustest ja suurematest saavutustest.

Tutvu kokkuvõttega siin

Head lugemist!
Mait Metspalu
Tartu Ülikooli genoomika instituudi direktor

Geenivaramu tuur

Rootsi kuningapaari saatev äridelegatsioon külastas geenivaramut

Raivo Kolde

Tartu Ülikool osaleb andmepartnerina andmeanalüüsi ja tavaandmete uurimisvõrgustikus DARWIN EU®

2022 geeniteaduses

Loe ülevaadet 2022. aasta geeniteaduse olulisematest saavutustest