Autor:
Karl Erik Piirimees

Intervjuu: mikrobioom on samasugune ökosüsteem nagu mets või märgala

Horisondi toimetaja Piret Pappel usutles mikrobioomika professorit Elin Orgu, rääkides mikrobioomist - mikroorganismide kooslusest, kuhu kuuluvad bakterid, arhed, seened ja viirused ning kõikide nende organismide genoomid. 

Teadlased on pikka aega uurinud mikroorganisme kui eelkõige võimalikke tõvestajaid. Nüüdseks on teada, et mikroobid suunavad immuunsuse kujunemist ja mõjutavad ainevahetust. Uute meetodite areng lubab mikroobe eristada nende pärilikkusaine põhjal ja uurida, millist osa bakterid, viirused, arhed ja seened meie kehas täpsemalt etendavad.

Inimese mikrobioomi on uuritud hästi palju. Kas uurime ka inimese mikrobioomi evolutsiooni ja teistel liikidel leiduvaid mikroorganisme?

Minu uurimisgrupp uurib mikrobioomikooslusest peamiselt baktereid. Mikrobioomika kui teadussuuna areng on seotud tehnoloogia arenguga. Kasutatakse DNA järjestuse määramise meetodit, nagu teise põlvkonna sekveneerimine, ning võimalik on analüüsida kõikide mikroobikooslusesse kuuluvate mikroorganismide DNA-d ühel ajal. See on loonud võimaluse vaadelda mikrobioomi kui kooslust ja uurida sealseid omavahelisi suhteid.

Inimese kõrval hakati kohe tegelema ka teiste organismidega. Imetajatest hakati uurima eelkõige laborihiirt, sest inimesega seotud katseid tehakse hiirtel ja seetõttu on oluline mõista, kui sarnane on inimese mikrobioom hiire omaga. Kui ma mikrobioomiuuringutega järeldoktorantuuris alustasin, kasutasin samuti hiiri.

Loe intervjuud pikemalt teadus.postimees lehel.

Eesti vähikeskuse avakoosolekule tulid kokku asutuste esindajad, kes veavad eest Eesti vähiennetuse ja -ravi korraldust

Eesti vähikeskuse koduks saab Tartu Ülikool

MinuGeenivaramu portaali avaleht

Avati üle 200 000 geenidoonorile mõeldud portaal MinuGeenivaramu

pilt särgist mille peale on inglise keeles kirjutatud "vaimne tervis"

Sotsiaalne tugi on oluline kaitsetegur vaimse tervise probleemide ennetamisel, selgus Eesti suurimast vaimse tervise uuringust