24.–25. septembril toimub Baltikumi suurim geneetikakonverents Geenifoorum, mis toob Tartusse oma eriala rahvusvahelised tipptegijad. Konverentsil antakse üle ka Artur Linnu nimeline stipendium.
23. rahvusvahelist Geenifoorumi konverentsi korraldavad tänavu Eesti Rahva Muuseumis Tartu Ülikooli genoomika instituut ja sihtasutus Geenikeskus. Konverents toob kokku oma eriala tunnustatud eksperdid Euroopast, Austraaliast ja Ameerika Ühendriikidest. Geenifoorumi keskmes on personaalmeditsiini rakendamine kliinilises praktikas, genoomikal põhinevad kliinilised uuringud, farmakogenoomika, psühhiaatriline ja funktsionaalne genoomika, mikrobioom ning evolutsiooniline ja meditsiiniline genoomika.
Genoomika instituudi juht Mait Metspalu avaldas heameelt, et Tartu Ülikool on genoomika vallas üleilmselt tunnustatud tippteadusasutus. „Tartu Ülikool on tervisealase innovatsiooni eestvedaja Eestis ja võimekas rahvusvaheline koostööpartner. Geenifoorum toob juba enam kui 20 aastat valdkonna tipptegijad ikka ja jälle Tartusse tagasi,“ rääkis Metspalu. Konverentsi peaesineja on Rady nimelise laste genoomimeditsiini uuringute instituudi president ja tegevjuht dr Stephen Kingsmore, kes on personaalmeditsiini alal silmapaistev visionäär. Tema eestvedamisel on täisgenoomi kiires sekveneerimises tehtud murrangulisi edusamme. Kingsmore’i töö tulemused on märkimisväärselt mõjutanud kriitilises seisundis olevate vastsündinute elukvaliteeti tänu täpsematele ja kiirematele diagnoosidele.
Tänavusel Geenifoorumil antakse üle mitme aasta taas välja molekulaarbioloog Artur Linnu nimeline stipendium. Artur Lind (1927–1989) oli eesti molekulaarbioloog ja selle valdkonna rajaja Eestis. Eesti Geenikeskuse 2001. aastal asutatud stipendiumifondist toetatakse Eestis õppivaid doktorante, kelle töö on seotud biomeditsiini, biotehnoloogia, genoomika, molekulaarbioloogia või külgnevate valdkondadega. Stipendiumifondi suurus on 5000 eurot.
Geenifoorum on pika ajalooga teaduskonverents, mille kaudu kaasatakse avalikkust ja tõmmatakse ülemaailmset tähelepanu Eesti geenivaramule. Aastate jooksul on korraldajatel õnnestunud Tartusse tuua rohkem kui 400 väljapaistvat teadlast 34 riigist, sealhulgas Nobeli preemia laureaadid Rolf M. Zinkernagel ja Svante Pääbo. Geenifoorumil loodud isiklikud ja tööalased kontaktid on olnud viljakaks pinnaseks rahvusvahelisele koostööle Euroopa teadusruumis. Selleaastase konverentsi peatoetajad on sekveneerimistehnoloogiat arendavad rahvusvahelised biotehnoloogia ettevõtted Illumina ja PacBio.
Selle aasta Geenifoorumi kohta saab pikemalt lugeda ürituse kodulehel.
Kontakt: Kaisa Lankots, genoomika instituudi projektijuht, kaisa.lankots@ut.ee