PRESSITEADE
17.02.2020

Tartu maakonna kõrgeima teenetemärgi Tartumaa Kuldne Tammeoks pälvisid Eesti Geenivaramu looja ja biopanga juht Andres Metspalu, loomakasvatusteadlane Olev Saveli ning kultuuritöötaja, Puhja Seltsimaja kauaaegne juhataja Kaja Udso.  Aumärgid annab üle Tartumaa Omavalitsuste Liidu juhatuse esimees Rain Sangernebo 24. veebruaril 2020. a Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumi valges saalis Toomemäel.

Eesti Geenivaramu looja ja biopanga juht Andres Metspalu

Professor Andres Metspalu on andnud suure panuse geenitehnoloogia ja molekulaardiagnostika arendustegevuse edendamisse Eestis ning saavutanud sellele laialdase rahvusvahelise nähtavuse. Tema tulevikku suunatud ideede ja pikaajalise töö tulemusena on arendatud Eestile oma biopank – Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu, mis on loonud eeltingimused personaalmeditsiini juurutamiseks Eestis. Täna on seal hoiul enam kui 200 000 geenidoonori andmed, ehk 20% Eesti täiskasvanud elanikkonnast. Ta on olnud Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudi biotehnoloogia õppetooli rajaja ja juhataja ligi 25 aastat.

Loomakasvatusteadlane Olev Saveli

Emeriitprofessor Olev Saveli on andnud suure panuse loomakasvatuse ja veterinaarmeditsiini arendamisele. Olev Saveli on juhtinud rektorina Eesti Põllumajanduse Akadeemiat (alates 1991. a Eesti Põllumajandusülikooli). Eesti Tõuloomakasvatuse Liidu presidendi ja Tõuloomakasvatuse ajakirja toimetajana on tema südameasjaks veiste, hobuste jt loomade aretustegevus Eestis. Professor Olev Saveli on teadlane, oma valdkonna eest vastutav unikaalsete teadmistega erialaspetsialist, kellel on ka oluline roll Eesti Põllumajandusmuuseumi teemanäituste ja –päevade korraldamises.

Kultuuritöötaja Kaja Udso

Kaja Udso on kõige staažikam Tartumaa rahvamaja juhataja ehk Tartumaa kultuurimaastiku 35. aastane ajalooline mälu. Ta on aktiivne kaasalööja Puhja naiskooris Läte ja Puhja näiteringi töös ning rahvatantsurühma OPSAL asutajaliige ja tantsija. Ta austab ajaloolist pärandit ja peab oluliseks selle säilitamist, aidates kaasa Puhja ajaloo uurimisele ja selle talletamisele raamatutes.

Teenetemärgiga Tartumaa Kuldne Tammeoks tunnustatakse Tartumaa kodanikke, kes on kaua aega oma tegevusega võimestanud ja rikastanud Tartumaa arengut, andnud suure panuse siinsele majandusele, kultuurile, elukeskkonnale ja inimeste heaolule. Aumärgid antakse üle vabariigi aastapäevale pühendatud pidulikul kontsertaktusel.

Lugupidamisega

Sven Tobreluts