Tartu ülikool ja Nestlé terviseteaduse instituut uurivad üheskoos kehakaalu reguleerivaid tegureid

Tartu ülikool ja Lausannes (Šveits) asuv Nestlé terviseteaduse instituut sõlmisid kolmeaastase koostöölepingu, mille raames hakataks koos TÜ Eesti geenivaramuga uurima kehakaalu reguleerivaid molekulaarseid ja geneetilisi tegureid. Koostöö eesmärgiks on mõista paremini, kuidas kehakaalu reguleeritakse ja millised on selleks olulised tegurid.

„Näiteks on teada, et inimesed, kes söövad küll sama palju, võtavad kaalus juurde või alla erinevalt, kuigi kehaline koormus on võrdne. Selle selgeid põhjuseid ei ole veel tänaseks tead,“ rääkis Eesti geenivaramu direktor Andres Metspalu.

Tegemist on vastastikku huvitava ja potentsiaalselt olulisi teadustulemusi andva projektiga, mis tegeleb globaalselt olulise probleemi põhjuste otsimisega. „Tänapäeval, mil ülekaalulisusest tingitud terviseprobleemid on kasvavaks probleemiks kõikjal maailmas, suurenevad ka tervishoiukulutused näiteks teise tüübi diabeedi ravile proportsionaalselt. Seega on teema, mida ühiselt uurima hakatakse, oluline mitte ainult Eesti ja Šveitsi jaoks, vaid palju laiemalt,“ tõdes Metspalu.

Koostöö on võimalik tänu Tartu ülikooli rahvusvahelise tasemega teadlaskonnale ning TÜ Eesti geenivaramu populatsioonipõhisele biopangale, mis võimaldab vastavaid uuringuid läbi viia. „TÜ Eesti geenivaramu on hea näide, kuidas teadus-arendustegevusse tehtud investeeringud soodustavad Eesti teaduse rahvusvahelistumist ja koostööd ülemaailmsete korporatsioonidega läbi nende poolt finantseeritud uuringute,“ märkis TÜ teadusprorektor Marco Kirm.


Eesti geenivaramus on tänaseks juba ligi 52 000 geenidoonori terviseseisundi kirjeldus, mis hõlmab infot ka toitumise kohta.


Teadustöö toimub paralleelselt Eestis ja Nestlé terviseteaduse instituudis Lausannes.


Lisainfo: Andres Metspalu, TÜ Eesti geenivaramu direktor, 737 5066, 506 3088, e-post: andres.metspalu@ut.ee.