TÜ on Euroopa innovatsiooni- ja tehnoloogiainstituudi uus partner

TÜ on Euroopa innovatsiooni- ja tehnoloogiainstituudi uus partner

9. detsembril kuulutas Euroopa innovatsiooni ja tehnoloogiainstituut (EIT) välja kaks Euroopa koostöövõrgustikku, mis saavad EIT toetuse teadmis- ja innovaatikakogukonna loomiseks vastavalt tervislike eluviiside ja aktiivsena vananemise ning tooraine vallas. Üheks strateegiliseks partneriks kuulutati üleeuroopalise konsortsiumi InnoLife kaudu ka Tartu ülikool.Nimetatud kõrgharidus- ja teadusasutuste ning ettevõtete integreeritud võrgustike eesmärk on lahendada ühiskondlikke probleeme kogu Euroopas.„Vananev rahvastik ja meie sõltuvus toorainest on EL-ile tõsine katsumus. Nende probleemidega toimetulekul on teadusel ja innovatsioonil äärmiselt tähtis roll. Seetõttu on mul väga hea meel näha, et EIT on nende kahe strateegilise koostööga algust teinud,“ ütles Euroopa komisjoni hariduse, kultuuri, noorte ja kodakondsuse volinik Tibor Navracsics.
EIT 2014. aasta teadmis- ja innovaatikakogukondade (TIK) taotlusvooru võitsid üleeuroopalised konsortsiumid InnoLife ja RawMatTERS, mille alla on koondunud enam kui 150 partnerit rohkem kui 20-st Euroopa Liidu riigist. „Valikul sai määravaks võitjate potentsiaal pakkuda selliseid uuendusi, mis aitavad leevendada tänapäeva ühiskonna suurimaid probleemkohti,“ ütles EIT ajutine direktor Martin Kern.
Tervislike eluviiside ja aktiivsena vananemise teema (EIT Health) võitja InnoLife on konsortsium, kuhu kuulub enam kui 50 põhi- ja 90 assotsieerunud partnerit, sealhulgas juhtivad ettevõtted, teaduskeskused ja ülikoolid 14-st Euroopa Liidu riigist. Eestist kuulub konsortsiumisse Tartu ülikooli Eesti geenivaramu.
TÜ Eesti geenivaramu direktor Andres Metspalu sõnul on InnoLIfe geenivaramule esimene tõeliselt suur Euroopa projekt nii oma eesmärkidelt kui ka partnerite hulga ja kvaliteedi poolest. „Juba sellise projekti, mis katab laialt ühiskonna vajadused,  koostamine oli õpetlik ja  ma usun, et eelolevate aastate jooksul õpime lahendama olulisi ülesandeid, mis on Euroopa elanike ees. Nagu see, kuidas elada ja vananeda tervelt,“ sõnas Metspalu.
Ka konsortsiumi juhtpartneri Roche Diagnostics GmbH esindajal Ursula Redekeril on EIT taotlusvooru võidu üle suurim heameel: „Meie konsortsiumi eesmärk on edendada ettevõtlust ja arendada innovatsiooni tervislike eluviiside ja aktiivsena vananemise vallas, pakkudes Euroopale uusi võimalusi ja vahendeid. Selleks loome tooteid, teenuseid ja lahendusi, mis parandavad elukvaliteeti ja toetavad tervishoiu jätkusuutlikkust kogu Euroopas. Meie partnerid on tipptasemel ja meie plaanitud tegevus ulatub üle Euroopa.“ 2018. aastaks loodetakse muuhulgas luua 70 idufirmat aastas ja kaasata oma haridusprogrammidesse igal aastal miljon tudengit.
Tartu ülikooli teadusprorektor Marco Kirm sõnas, et nimetatud partnerlus tunnustab Tartu ülikooli teadlaste maailmatasemel saavutusi ja kinnitab nende olulisust uute tervistehnoloogiate arendamisel. „Osalemine InnoLife töös võimaldab Tartu ülikooli teadlaste süvateadmisi ja oskusi rakendada koos teiste riikide teadlaset ettevõtluspartneritega inimkonna eesseisvate tervise ja vananemisega seotud probleemide lahendamisel,” lisas Kirm.
Toorainete teema (EIT Raw Materials, sh säästev uurimine, kaevandamine, töötlemine, ringlussevõtt ja asendamine) võitja RawMatTERS koondab enda alla enam kui 100 partnerit enam kui 20-st Euroopa Liidu riigist.
Et võimaldada võitjatel juba esimesel aastal kiiresti ja sujuvalt tegevust alustada, annab EIT mõlemale kuni neli miljonit eurot stardiraha. TIK-id peaksid hakkama täisvõimsusel tööle varsti pärast seda, kui on 2015. aastal sõlminud EIT-ga seitsmeaastase koostööalase raamkokkuleppe.
 
Lisainfo: Andres Metspalu, TÜ Eesti geenivaramu direktor, akadeemik, tel: 737 5066, 506 3088, e-post: Andres.Metspalu@ut.ee.