Autor:
Andres Tennus

Ülikool plaanib asutada tütarettevõtte, mis teeks Eestist geeniandmeid kasutava rahvusvahelise tõmbekeskuse 

Tartu Ülikool kavatseb asutada tütarettevõtte Estonian Multiomics Company (EMC), mille eesmärk on kasutada Eesti unikaalseid digitaalse tervishoiu eeliseid ja kogemusi, et luua siia uus rahvusvaheline tervishoiuinnovatsiooni keskus. Ettevõte alustab tegevust Eestis, kuid plaanib kasvada rahvusvaheliste partnerite abiga üleilmseks.

Tartu Ülikooli arendusprorektori Tõnu Esko sõnul on Eestis palju ainulaadseid eeliseid, mis soodustavad tervishoiuinnovatsiooni: maailmatasemel personaalmeditsiini arendav teadus, digiriik, tugev tehnoloogiasektor. „Uute, elupäästvate ja elukvaliteeti parandavate meditsiinilahenduste loomine ja nende jõudmine inimesteni on väga ressursikulukas ettevõtmine ning Eesti riigil puudub praegu võimekus selle toetamiseks. Tartu Ülikoolil on võimalus ja soov neid Eesti digieeliseid ära kasutada ning võimestada koos rahvusvaheliste partneritega meie meditsiini arengut,“ selgitas Esko. EMC abil loodud uutest terviseandmetest on tema kinnitusel kasu ka Eesti tervishoiusüsteemile ja teadlastele. 
 
Esko arvates on inimeste osalus meditsiiniliste läbimurrete saavutamisel ülioluline, sest ilma selleta oleksid paljud praegused ravimeetodid ja -vahendid veel avastamata. „EMC toob kokku üksikisikud, kes tahavad aidata kaasa tervishoiuvaldkonna innovatsioonile, ning rahvusvahelise ambitsiooniga usaldusväärsed ja põhjaliku taustakontrolli läbinud ettevõtted, kes soovivad luua  inimeste terviseandmeid analüüsides uuenduslikke tervishoiuteenuseid ja -tooteid,“ selgitas Esko. 
 
Loodav tütarettevõte hakkab tegutsema tihedas koostöös Tartu Ülikooliga. „Ülikool on meditsiini, genoomika ja arvutiteaduste valdkonnas maailmas väga tugev. Meil on olemas edukas biopank – geenivaramu –,  mis on aidanud arendada Eesti ja maailma terviseteadust ja personaalmeditsiini. Nüüd on meil võimalik astuda järgmine samm, et see tipptasemel teadmus jõuaks inimesi aitavate ravimite, diagnoosi- ja ravimeetoditeni ning miks mitte ka tervishoiuäppideni. Eesmärk on seejuures rahvusvaheline – alustame küll Eestist, kuid juba üsna pea soovime sellele teekonnale kaasa kutsuda inimesed teistest riikidest,“ sõnas Esko. 
 
Eesti geenivaramu on EMC-st eraldiseisev ja sõltumatu andmekogu. Geenivaramu kuulub riigile ja selle andmete kasutamine on rangelt reguleeritud inimgeeniuuringute seadusega. „Geenidoonorid, kes soovivad EMC-ga liituda, peavad selleks ise soovi avaldama,“ selgitas Esko. 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Rektor Toomas Asser

Rektor: haritud rahva kasvatamine ei tähenda tipu madalamaks lihvimist, vaid madalike kergitamist

Tudengid ajakirja lugemas

Universitas Tartuensise värskes numbris: mis teeb teadlasele peavalu?

Ukraina lipp

Ülikooli Ukraina-teemaline teave