Autor:
Freepik

Värskelt alanud projektis „4.UNCAN.eu” töötatakse välja teekaart vähiga võitlemiseks

Septembris algas üle-Euroopaline projekt 4.UNCAN.eu", mille eesmärk on koondada liikmesriikide jõupingutused vähi tõhusamaks ennetuseks, varajaseks diagnoosimiseks ja paremaks raviks. Järgneva 15 kuu jooksul panustavad projekti partnerid teekaardi loomisse virtuaalse Euroopa vähiuuringute instituudi jaoks, mis oleks sõlmpunktiks ja koondades teadusuuringud, andmepangad, keskkonnaandmed ja palju muud.

Igal aastal diagnoositakse Euroopas 2,7 miljonit uut vähijuhtu ning 1,3 miljonit kaotavad sellesse haigusessse oma elu. Enam kui pool miljonit eurooplast on lapsepõlves pidanud vähktõvega võitlust – kusjuures vähk on laste haigustesse suremise peamine põhjus. Seni on olnud vähiuuringud Euroopas killustunud ning koostöö  teadusasutuste ja erinevate huvigruppide (riigiasutused, patsientide ühendused, rahastajad, erasektor) vahel on ebapiisav. Seega tuleb tugevdada omavahelist koostööd, näiteks just andmeteaduste vallas,” ütles Tartu Ülikooli poolne projekti eestvedaja genoomika kaasprofessor Tarmo Annilo. Sel eesmärgil luuaksegi liikmesriikide-ülene tugistruktuur ja võrgustik „UNderstanding CANcer.eu“ (UNCAN.eu)

Image
Projekti teekond

Projektil panustavad 16 põhipartnerit ja 14 nõuandvat partnerit. Annilo sõnul kuulub Tartu Ülikool viimasesse gruppi ning toob välja kaks peamist ülesannet:

  1. osaleda vähiuuringute olulisemate probleemide ja väljakutsete sõnastamisel, mis võetakse aluseks Euroopa Liidu poolt rahastatavate taotlusvoorude avamisel (nt Euroopa Vähimissioon);
  2. aidata koordineerida Euroopa Liidu platvormi „UNderstanding CANcer.eu“ (UNCAN.eu) tegevusi Eesti tasandil erinevate huvigruppide ja institutsioonide (teadusasutused, patsientide ühendused, rahastajad, riigiasutused) kaasamisel.

Täpsemalt saab projekti tegevuste ja eesmärkidega tutvuda veebilehel siin

Mitteinvasiivne masin, mis võimaldab läbi naha pinna uurida inimese veresoonte seisundit

Genoomika instituut alustas geenidoonorite seas diabeediuuringut

Muld ja taim

Neli Tartu Ülikooli teadlast on maailma mõjukaimate seas

Taimebioloogia

Konverents „Kestlik teadus – milline on teadmiste loomise keskkonnajälg?“