Autor:
Maanus Kullamaa

Teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis geeniteadlane Andres Metspalu

Reedel, 11. novembril anti Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni konverentsil pidulikult üle selleaastased Eesti teaduse populariseerimise auhinnad, et tunnustada silmapaistvaid teaduse eestkõnelejaid ning innustada teadusest ühiskonnas rohkem rääkima ja kirjutama. Tartu Ülikooli teadlasi tunnustati konkursil viie auhinnaga.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia teaduse ja tehnoloogia pikaajalise süstemaatilise populariseerimise eest pälvis Tartu Ülikooli genoomika ja biopankade professor ning Eesti geenivaramu looja akadeemik Andres Metspalu. Tema nimega on vahetult seotud Eesti elanikkonnapõhise geenivaramu ideestiku sünd ja elluviimine. Samuti on Metspalu teene geenitehnoloogia eriala ja õppesuuna rajamine Eestis. Tema pikaajaline panus geenitehnoloogia arengusse Eestis ja teaduse populariseerimisse on mõjutanud kogu ühiskonna arusaamist teadusest ja teaduse olulisusest. Metspalu tegevus teaduse populariseerimisel seondub suuresti teadustulemuste tähtsuse selgitamisega poliitikutele, aga ka laiemale avalikkusele.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerija auhinna kategoorias tunnustati teise preemiaga Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi arendusjuhti ja pikaaegset füüsikaõpetajat Tanel Liirat, kes on suutnud panna noori nägema reaalainete võlu ning aidanud kaasa observatooriumi arengule.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest trükisõna abil tunnustati peapreemiaga Eesti arheoloogia aastakirja Tutulus, mille peatoimetaja on Tartu Ülikooli arheoloogia kabineti juhataja ja arheoloogia professor Heiki Valk. Tartu Ülikooli arheoloogia osakonna väljaantav ajakiri vahendab kõige värskemaid mineviku tõlgendusi ning näitab, kuidas on võimalik tänapäevaste meetoditega saada uut ja huvitavat teavet kunagi elanud inimeste eluviiside, toidu, välimuse, haiguste, oskuste, elukeskkonna ja palju muu kohta. Sama auhinnakategooria teise preemiaga tunnustati Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse juhitud teadlasrühma nende väljaantud populaarteaduslike artiklite sarja eest ajakirjas Eesti Loodus. Artiklisarjas tutvustatakse lihtsas ja arusaadavas keeles teadus- ja tehnoloogiasaavutusi ning -võimalusi, mis tunduvad mitteteadlastele esialgu keerulisena. Kollektiivi kuuluvad veel rakubioloogia professor Toivo Maimets, arengubioloogia professor Osamu Shimmi, arengubioloogia kaasprofessor Tambet Tõnissoo, insener Dmitri Lubenets ning molekulaar- ja rakubioloogia instituudi doktorandid Karl Jürgenstein ja Artjom Stepanjuk.

Teaduse populariseerimise riiklike auhindade laureaadid valis žürii välja 53 kandidaadi seast.

Eesti Teadusajakirjanike Selts tunnustas teadusajakirjanduse sõbra auhinnaga Ökul Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professorit Krista Fischerit. Fischer pälvis auhinna statistilist kirjaoskust puudutavate käsitluste eest, mis on aidanud nii ajakirjanikele kui ka lugejatele statistikaküsimusi paremini selgitada.

Riikliku teaduse populariseerimise konkursi auhinnafond on 26 000 eurot. Auhinda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning seda annab välja Eesti Teadusagentuur koostöös Eesti Teaduste Akadeemiaga.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Toivo Maimets auhinda vastu võtmas

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pälvis Toivo Maimets

tümri konverents 2023

Kalendrisse kirja: MRI ja GI aastakonverents toimub 15.–16. jaanuaril

Teadusrahastusest_taustapilt

Teadusrahastuse infopäev „Grandimüks 2025“